Odkrýváme tajemství oleje z vetiveru: původ a použití

0 24/02/2023 - ESENCIÁLNÍ OLEJE, Používání esenciálních olejů, Rozjímání

Vetiver byl po dlouhou dobu méně známým esenciálním olejem. Esenciální olej z vetiveru je nyní populárnější než kdy dříve díky své nepostradatelnosti jako složka v parfumerii a dalších voňavých produktech. Připojte se k nám dnes, kdy se pustíme do historie a použití tohoto záhadného oleje. V tomto článku najdete také několik domácích receptů pro rozmazlení a několik exkluzivních směsí esenciálních olejů, které oslavují všestrannost vetiveru.

Obrázek esenciálního oleje z vetiveru.

Co je olej z vetiveru?

Esenciální olej z vetiveru se získává z kořenů voňavé víceleté trávy (Chrysopogon zizanioides), která pochází z tropické Asie. Tato tráva dorůstá výšky až 1,5 metru, má pevné listy a fialové květy. Patří do páté největší čeledi rostlin, lipnicovitých, do které patří také citronová tráva a citronela.

Olej z vetiveru se extrahuje tak, že se kořeny sklidí, když jsou 18–24 měsíců staré, opláchnou se, usuší na slunci, nasekají, namočí a destilují parou, aby se vyrobil olej té nejčistší formy.

Obrázek postupu destilace parou.

Historie vetiveru

Olej z vetiveru má barvitou historii, především v ajurvédě, kde se používal pro spirituální i léčivé účely. Olej je také od 12. století nedílnou složkou v parfémech. Je mu přezdíváno „olej klidu“ a věřilo se, že vůně oleje z vetiveru v parfémech může podpořit pocit stability a pokoje.

Vetiver získal své jméno z tamilského slova, které znamená „kořen, který je vykopán“. Přestože se etymologie možná nezdá jako něco pozoruhodného, kořenový systém rostlin vetiveru vůbec není obyčejný. Zatímco většina trav má kořeny, které se rozprostírají v horizontálním vzoru, kořeny vetiveru pronikají do půdy vertikálně a některé kořeny se táhnou až 3,5 metru hluboko.

Je zajímavé, že vetiver se používal jako prvotní forma klimatizace. Kořeny se namočily a pověsily nad dveře, aby zchladily horký vzduch, který pronikal dovnitř. Rostlina má také zajímavou úlohu v ochraně životního prostředí. Kořenový systém vetiveru je tak silný, že se seje jako přírodní zábrana v oblastech ohrožených záplavami a sesuvy půdy. Tráva zabraňuje erozi půdy tak, že zachycuje sediment a zpomaluje tok vody. Až si příště přivoníte k oleji z vetiveru, zastavte se, abyste se zamysleli nad tím, z jak zázračné rostliny tento olej pyšně pochází.

Obrázek vetiveru rostoucího v přírodě.

Jak olej z vetiveru voní?

Olej z vetiveru, pověstný svým zklidňujícím, ukotvujícím účinkem, má velmi výraznou vůni, která je hluboce zemitá a dřevitá. V historii byla dřevitá vůně vetiveru spojena s mužnou vůní nejčastěji používanou v pánských kolínských, čím dál tím více se však používá také jako nedílný tón ve vůních pro ženy. Všestrannost vetiveru také znamená, že se dobře hodí k oleji z levandule, bergamotu, citronu, jasmínu, pepře černého, grapefruitu atd.

Vůně připomíná santalové dřevo, březuli vonnou a pačuli, upřímně však neexistuje vůně podobná oleji z vetiveru. Neexistuje dokonce ani syntetická verze z důvodu jeho složitého čichového profilu tvořeného více než 100 složkami, které je nemožné duplikovat. Je opravdu jediný svého druhu!

5 způsobů použití oleje z vetiveru

Olej z vetiveru si můžete užít nejen aromaticky, ale také lokálně, protože je považován za čistý olej, což znamená, že je bezpečné nanést ho na pokožku. Vždy ho zřeďte nosným olejem. Smíchejte 1–2 kapky oleje Vetiver s 10 kapkami nosného oleje. Pamatujte si, že v případě citlivosti můžete vždy provést test snášenlivosti. Níže se podívejte na několik báječných způsobů, jakými lze použít olej z vetiveru.

1.      Praktikování manifestace

Manifestace je akt stanovení záměrů ohledně něčeho v přesvědčení a naději, že se to stane. Esenciální oleje se nádherně hodí k manifestaci, protože vůně se pojí s emocemi a vzpomínkami a mohou vám pomoci představit si vaše cíle. Olej z vetiveru má ukotvující vůni, díky čemuž je perfektní pro praktikování manifestace. Naneste ho na pulsní body, abyste vdechovali zemitou, zklidňující vůni, nebo ho vmasírujte do chodidel, abyste se cítili více soustředěni.

2.      Koupel

Po obzvláště náročném dni zkombinujte olej Vetiver se solí Epsom pro hluboce zklidňující směs do koupele:

Přísady:

Pokyny:

 1. Napusťte do vany teplou vodu.
 2. Přidejte do vany všechny přísady a míchejte, dokud se nerozpustí.
 3. Vlezte si do vany a nechte esenciální oleje, aby zcela prostoupily vaši pokožku.

Obrázek ženy užívající si relaxační koupel.

3.      Uvolněte se večer

Podobně jako levandule, olej z vetiveru může pomoci podpořit klidný spánek díky své relaxační vůni. Jemně vdechujte tuto zklidňující vůni, když se uvolňujete před spaním a počítáte ovečky, dokud vaše tělo neupadne do hlubokého spánku.

4.      Vylepšete péči o pokožku

Olej z vetiveru se také pyšní vlastnostmi pečujícími o pokožku. Stejně jako kořeny rostliny zadržují vodu, aby hydratovaly půdu okolo, olej z vetiveru může pomoci dodat vaší pokožce dávku hydratace. Zkombinujte několik kapek oleje Vetiver s tělovým máslem, aby byla pokožka sametově hebká, nebo ho přidejte do pleťového krému, abyste vylepšili vzhled vyrovnaného tónu pleti.

5.      Vytvořte si osobní vůni

Olej z vetiveru je populárním základním tónem parfémů, které přináší eleganci a hloubku. Díky jeho čichové složitosti ho lze použít samostatně jako parfém, stejně tak se ale nádherně hodí k dalším vůním. Vytvořte si vaši vlastní osobní kombinaci, nebo vyzkoušejte spolehlivé recepty níže.

Sladké sny

 • 3 kapky esenciálního oleje z levandule (Lavender)
 • 3 kapky esenciálního oleje z cedru (Cedarwood)
 • 2 kapky esenciálního oleje z vetiveru

Půlnoční déšť

 • 3 kapky esenciálního oleje z vetiveru
 • 2 kapky esenciálního oleje z citronu (Lemon)
 • 1 kapka esenciálního oleje z levandule (Lavender)

Lázeňský den

 • 4 kapky esenciálního oleje z bergamotu
 • 2 kapky esenciálního oleje z vetiveru
 • 2 kapky esenciálního oleje z hořkého pomeranče (Neroli)

Kde koupit olej z vetiveru?

Ve společnosti Young Living jsme pyšní na to, že jsou naše oleje čisté a vysoce kvalitní. Náš závazek Seed to Seal® nás motivuje k vytvoření každého esenciálního oleje s pomyšlením na tři pilíře – zajišťování zdrojů, věda a normy. Což znamená, že zakusíte nejen prospěch čistoty, ale také globální zdroje a naši vedoucí pozici v odvětví. Objevte naši celou kolekci esenciálních olejů a směsí a najděte produkt, který je přesně pro vás.

Obrázek razítka Seed to Seal společnosti Young Living.

Označte tento článek jako „to se mi líbí“ a v komentářích nám povězte, jak rádi používáte olej Vetiver.

Sdílet

Žádné komentáře

Zanechat odpověď

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

*Uvědomte si, prosím, že všechny komentáře jsou moderovány a neobjeví se okamžitě. Dále mohou být také některé příspěvky lehce upraveny nebo vymazány, kvůli zachování souladu se Strategiemi a postupy Young Living a federálními předpisy.