Olej z pačuli: původ, použití a recepty na domácí parfémy

0 26/01/2023 - KRÁSA, Vyrobte si sami

Přidejte se k nám dnes, kdy přiblížíme jednu z nejrozšířenějších složek v moderní parfumerii: olej z pačuli. Zjistěte, jak tento pozoruhodný olej získal na oblibě po celém světě a jak si ho v historii osvojily různé kultury, než se stal jedním z nejvýznačnějších tónů dnešního parfémového průmyslu. Navíc se také dozvíte, jak můžete použít esenciální olej z pačuli k výrobě vašich vlastních parfémů, abyste vynikli. Nejprve se však na pačuli podíváme v širším kontextu.

Obrázek esenciálního oleje Patchouli.

Co je olej z pačuli?

Pačuli (Pogostemon cablin) je keřovitá, vytrvalá rostlina z čeledi hluchavkovitých, která je ceněná pro svou intenzivní vůni a bohatou historii. Pochází z asijského regionu, včetně Indie, Malajsie a Indonésie. Této stále zelené rostlině se daří v tropickém podnebí a může dorůst výšky okolo 90 cm a má jemné květy.

Pačuli se nejčastěji pěstuje pro jeho esenciální olej, který se extrahuje pomocí destilace parou. Postup je jedinečný v tom smyslu, že se sklizené listy a stonky rostliny musí nejprve usušit ve stínu a poté se destilují parou, aby se extrahoval olej z pačuli v nejčistší formě.

Obrázek rostliny pačuli rostoucí v přírodě.

Původ pačuli

Jméno pačuli pochází ze starých tamilských slov patchaiellai, která v překladu znamenají „zelený list“. Zdá se to přímočaré, že? Historie této aromatické rostliny však vůbec není přímočará.

Lidé v jižní Indii, kteří dali pačuli jméno, také vyvinuli několik prvních známých použití. Listy používali pro jejich léčivé vlastnosti, jako repelent proti hmyzu a někdy jako ingredienci v bylinkovém čaji. Pačuli se poté dostalo na Blízký východ díky obchodu s hedvábím, kdy obchodníci pokrývali jejich produkty touto rostlinou, neboť věřili, že ochrání hedvábí před moly.

Když se přesuneme do 19. století, francouzské ženy se zdobily šály navoněnými pačuli. Tento vzhled si přisvojila dokonce císařovna Eugenie, díky čemuž se stal žádoucím zbožím v Evropě a dalších západních civilizacích. Říkalo se, že si mnoho žen vybíralo hedvábné šály na základě výrazné vůně pačuli místo na základě vzoru či designu. Ať to byly či nebyly zvěsti, vůně pačuli brzy pronikla do vyšší třídy.

V polovině 20. století se spojitost pačuli přesunula z vysoké módy a bohatství do takzvaných „head shopů“ a na hippies, protože olej z pačuli získal na popularitě v hnutí alternativní kultury v 60. a 70. letech 20. století. Přestože květinové děti používaly verzi špatné kvality, nezabránilo jim to v tom, aby přijali výraznou, pižmovou vůni a ikonizovali ji jako symbol svobody.

Po krátkém působení jako symbol hippie kultury se olej z pačuli vrátil na scénu začátkem 90. let 20. století jako luxusní vůně. Parfumerie ji v této době začaly používat jako střední tón v parfémech pro muže i ženy. Nyní je tento olej považován za jednu z nejrozšířenějších složek používaných v moderním parfémovém průmyslu!

Věděli jste?

  • Evropští obchodníci kdysi vyměnili asi 450 g zlata za 450 g pačuli.
  • Egyptský faraon Tutanchamon byl pohřben se 40 litry oleje z pačuli.
  • „Královna popu“, Madonna, měla pro své album Like A Prayer z roku 1989 obal navoněný pačuli.

Obrázek ženy, která se stříká parfémem.

Pačuli v parfémech

Olej z pačuli má výraznou, charakteristickou vůni, která je hluboká, zemitá a dřevitá a zároveň jemně sladká. Vůně může být polarizační. Někdo ji oceňuje pro její bohatost a hloubku, někdo ji považuje za zastrašující a pižmovou. Přesně díky této hloubce poskytuje dlouhotrvající vůni, což je vlastnost, která z ní dělá populární složku v parfémech.

Společně se svou vytrvalou vůní je olej z pačuli neuvěřitelně univerzální a dobře se hodí k mnoha dalším olejům, včetně oleje ze santalovníku, vetiveru a bergamotu. Tato univerzálnost oprošťuje vůni od jakýchkoli genderových stereotypů a díky ní lze vůni najít jako běžný základní tón v parfémech pro muže i ženy.

Obrázek míchání esenciálních olejů pro vytvoření domácí vůně.

Vytvořte si váš vlastní parfém s pačuli

V dnešní individualistické společnosti je pro lidi důležité mít jedinečnou vůni. Toho lze dosáhnout vrstvením vůní. K pačuli se naštěstí hodí hodně vůní. Zatímco pačuli a vanilka vytváří omamně zemitou avšak sladkou a teplou vůni, jasmín a pačuli jsou nádhernou kombinací elegance a romantiky. Když se pačuli vrství s dalšími dřevinami, jako je santalovník a vetiver, doplňuje odlišnost každé jedinečné dřevité vůně. Stejně tak květiny, jako je levandule a ylang ylang, fungují tak, že vyrovnávají výraznost pačuli. Pokud jste ve světě vrstvení vůní noví, vyzkoušejte jednu z těchto směsí obohacených pačuli, abyste objevili vaši novou osobitou vůni.

Domácí parfémové směsi

Až si vyberete recept níže, zkombinujte kapky esenciálních olejů s nosným olejem v prázdné lahvičce s kuličkovým aplikátorem, abyste si vytvořili váš osobní parfém!

Růžová zahrada

Chladný vánek

Letní potěšení

Smyslný citrus

Pobláznění láskou

Procházka přírodou

Předem vyrobené směsi

Abychom to ještě zjednodušili, společnost Young Living se hrdě chlubí fantastickou řadou směsí esenciálních olejů obohacených olejem z pačuli, které si můžete užít.

  • Di-Gize®: Tato směs esenciálních olejů kombinuje olej z pelyňku, zázvoru, máty peprné, jalovce, citronové trávy, anýzu a pačuli v exotickou, aromatickou směs.
  • Peace & Calming®: Tato sladká a šťavnatá směs, která je inspirovaná přírodou, je odborně vytvořena z oleje z ylang ylang, vratiče modrého, pačuli, pomeranče a mandarinky. Je k dispozici také v podobě kuličkového aplikátoru!
  • Abundance: Tato podmanivá směs oleje z kadidlovníku, skořice, pomeranče, pačuli, hřebíčku, zázvoru, myrhy a smrku černého je perfektní hřejivou vůní, která pozvedne a potěší.
  • Magnify Your Purpose: Zažehněte vaši vášeň díky této sladké a kořeněné směsi oleje ze šalvěje, muškátového oříšku, skořice, santalovníku, pačuli, bergamotu, ylang ylang a pelargonie.

Obrázek směsi esenciálních olejů Di-Gize®, Peace & Calming®, Abundance a Magnify Your Purpose.

Označte tento článek jako „to se mi líbí“ a v komentářích nám dejte vědět, jaké esenciální oleje se podle vás nejlépe hodí k pačuli.

Sdílet

Žádné komentáře

Zanechat odpověď

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

*Uvědomte si, prosím, že všechny komentáře jsou moderovány a neobjeví se okamžitě. Dále mohou být také některé příspěvky lehce upraveny nebo vymazány, kvůli zachování souladu se Strategiemi a postupy Young Living a federálními předpisy.