Vyrovnání čaker, esenciální oleje a jóga

0 09/02/2022 - Rozjímání, ZDRAVÝ ŽIVOTNÍ STYL

Jóga a esenciální oleje nám mohou poskytnout povzbuzení, když ho potřebujeme, ale co na nich je, že nám dodají dobrý pocit? Fyzická námaha, plynulost pozic a techniky dýchání hrají při józe svou roli, zatímco esenciální oleje poskytují nekonečný prospěch nádherných vůní. Co ale ty mysteriózní čakry, které jsou zmiňovány, když přijde na jógu i esenciální oleje? Co vlastně jsou a jak hrají svou roli v poskytnutí tohoto povzbuzení?

Co je čakra?

Čakra je často popisována jako vířivé místo energie. Když výraz „čakra“ přeložíme doslova, znamená „kroužící disk“ nebo „kolo“ a je jedním z mnoha slov starověkého sanskrtu, které se dnes stále používají při cvičení jógy.

Podle tradice jóga prospívá našemu fyzickému tělu, ale také „energii těla“, okolo které životní síla – v sanskrtu se nazývá „prana“ – plyne prostřednictvím kanálů, jež se jmenují „nadis“. Čakry jsou tam, kde se kanály protínají. Většinou se hovoří o sedmi čakrách. Každá odpovídá oblasti fyzického těla. Čakry se táhnou v řadě od kořenové čakry na spodní části páteře po temenní čakru na vrcholku hlavy. Všechny mají funkci, ale celkovým jogínským cílem je udržovat je otevřené a vyrovnané, aby životní síla volně plynula, což přináší pocit fyzické i emoční pohody.

Žena dělající pozici jógy

Jak se čakry používají během jógy?

Když cvičíte, učitelé jógy vás mohou vyzvat k tomu, abyste si představili životní sílu jako zlatou nitku, která vás táhne nahoru, aby vám pomohla s rovnováhou a soustředěním. Případně můžete použít čakry, aby vám pomohly podpořit pozici aktivací či „uzamčením“ části těla spojeného s čakrou.

Lze esenciální oleje použít zároveň s čakrami?

Vylepšení lekcí jógy díky esenciálním olejům pro každou čakru znamená, že mohou také hrát svou roli, říká Ed Dailey, dlouholetý jogín a odborník na oleje společnosti Young Living – umožnit čakrám, esenciálním olejům a józe fungovat společně v harmonii.

Dvě ženy cvičící jógu venku

Jak vyrovnat čakry díky esenciálním olejům?

Na kořenovou čakru („Muladhara“ v sanskrtu), která se nachází na spodní části páteře, se zaměřují pozice jógy, jako je „bojovník“ nebo „strom“, které vyžadují rovnováhu. Je spojována s pocitem ukotvení a stability, k čemuž se skvěle hodí povznášející směs esenciálních olejů Believe od Young Living. „Tato směs obsahuje Frankincense (kadidlovník), který pomáhá vytvořit ukotvující pocit rovnováhy. Během jógy ji jednoduše vklepejte na pulsní body,“ říká Dailey.

Směrem vzhůru od kořenové čakry se nachází křížová neboli sakrální čakra („Svadhishthana“), která je spojena s kreativitou a vztahy, zatímco solar-plexus čakra („Manipura“), které se také říká „ohnivé centrum“, se nachází mezi pupíkem a hrudním košem a je spojena se sebedůvěrou a silnou vůní.

Srdeční čakra („Anahata“) je spojena s láskou a soucitem, takže „tóny esenciálního oleje Rose (růže) nacházející se ve zklidňující směsi White Angelica a povznášející směsi Joy vás mohou inspirovat k otevření vaší srdeční čakry, což podpoří bezmeznou lásku a poskytne pocit sebedůvěry a klidu,“ vysvětluje Dailey.

Krční čakra („Vishuddhi“), která se nachází v oblasti krku, je centrem komunikace, zatímco čelní čakra („Ajna“) se nachází mezi obočím a je vnímána jako centrum intuice a poskytuje vnitřní vedení. A nakonec, o temenní čakře („Sahasrara“) se říká, že propojuje s nekonečnem, přináší pozitivitu a pocit klidu.

Představa energetického těla a udržení otevřených a vyrovnaných čaker může znít komplikovaně, ale protože je jóga vnitřně propojena s čakrami a povědomé pozice jsou vytvořené tak, aby s nimi spolupracovaly, díky cvičení jógy využijete jejích výhod!

Silueta ženy cvičící jógu při západu slunce

Používáte rádi jógu, čakry a esenciální oleje v harmonii? Napište vaše komentáře níže nebo nás kontaktujte na e-mailové adrese mseublog@youngliving.com.

Cat Weakley, spisovatelka a redaktorka s dlouholetými zkušenostmi s psaním o lyžařských zájezdech, jídle a zdraví, je také zástupkyní vedoucího obsahu o lyžování pro Telegraph, rovněž je nadšenou cyklistkou a lyžařkou a již 20 let cvičí jógu. „Jógu jsem poprvé vyzkoušela, abych si protáhla svaly stažené roky jízdy na kole, a poté jsem se stala závislá na způsobu, jakým kombinuje duševní pohodu s fyzickými výzvami.“

Sdílet

Žádné komentáře

Zanechat odpověď

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

*Uvědomte si, prosím, že všechny komentáře jsou moderovány a neobjeví se okamžitě. Dále mohou být také některé příspěvky lehce upraveny nebo vymazány, kvůli zachování souladu se Strategiemi a postupy Young Living a federálními předpisy.