Jak prowadzić bardziej ekologiczny tryb życia

0 19/01/2023 - W DOMU

Jeśli przypadł Ci do gustu nasz wpis z zeszłego miesiąca, dotyczący Bożego Narodzenia w stylu eko, mamy nadzieję, że i tym razem zainspirujemy Cię do świadomych decyzji, nie tylko w okresie świątecznym, ale każdego dnia. Spraw, aby rok 2023 upłynął pod znakiem wyborów, które prowadzą do ekologicznego stylu życia. Nie wiesz od czego zacząć? Pragniemy podzielić się wskazówkami i radami, które pomogą Ci zmniejszyć ilość plastikowych odpadów i zadbać o planetę.

Kobieta trzymająca roślinę

Czym jest świadomość ekologiczna?

Świadomość ekologiczna to podejmowanie codziennych decyzji z myślą o tym, jak wpływają one na świat, w którym żyjemy. Chodzi o to, aby zastanowić się przez chwilę, rozważyć skutki swoich działań i być świadomym dokonywanych wyborów. Nie da się tego jednak zrobić ot tak — to stopniowy proces, oparty na pojedynczych zmianach, małych lub dużych.

Jak żyć bardziej ekologicznie?

Zmniejsz zużycie jednorazowych plastikowych opakowań

Czy wiesz, że każdego roku do oceanów trafia ponad osiem milionów ton plastiku? To ogromne niebezpieczeństwo dla fauny i flory. Zwierzęta często ranią się zaplątane w plastikowe przedmioty lub mylą je z jedzeniem. Zjedzone substancje chemiczne z plastiku przechodzą przez cały łańcuch pokarmowy i mogą skazić żywność, którą spożywają ludzie.

Nie da się ukryć, że zanieczyszczenie plastikiem jest problemem globalnym, a plastik jednorazowego użytku jest głównym winowajcą. Nie można go poddać recyklingowi i potrzebuje setek lat, aby się rozłożyć. Możemy jednak pomóc w walce z zanieczyszczeniem plastikiem, unikając jednorazowych tworzyw sztucznych i wybierając przedmioty wielokrotnego użytku, takie jak te wyróżnione poniżej:

Woskowijki

W przeciwieństwie do zwykłej folii spożywczej, którą trudno przetworzyć w procesie recyklingu i najczęściej kończy na wysypiskach śmieci, woskowijki można stosować wielokrotnie nawet przez rok. Stworzone z tkaniny bawełnianej nasączonej woskiem pszczelim, woskowijki działają w taki sam sposób jak folia spożywcza. Można nimi owinąć talerz lub miskę, aby ochronić jedzenie przed wyschnięciem i zepsuciem. Ponadto są całkowicie biodegradowalne, co oznacza, że mogą być kompostowane po tym, jak stracą lepkość.

Miska sałatki owinięta woskowijką

Torebki wielokrotnego użytku do przechowywania żywności

Osoby, które nie chcą przyczyniać się do zanieczyszczania planety plastikiem, powinny pożegnać się z tradycyjnymi jednorazowymi torebkami do przechowywania żywności i zaprosić do swojej kuchni torebki wielokrotnego użytku. Są one powszechnie dostępne, można je myć i stosować wielokrotnie do przechowywania produktów spożywczych w szafkach, lodówkach i zamrażarkach. To również spora oszczędność — w ten sposób nie tylko przyczyniamy się do zmniejszenia ilości odpadów plastikowych, ale również obniżamy koszty!

Torebka wielokrotnego użytku wykorzystana do przechowywania owoców

Cudowny bambus

To niesamowite, jak wiele produktów wykonanych z bambusa jest dziś na rynku: patyczki higieniczne, szczoteczki do zębów, kubki do kawy, płatki do demakijażu… lista jest naprawdę długa! Bambus jest uważany za surowiec przyjazny dla środowiska, ponieważ rośnie bardzo szybko, a po zbiorach łatwo się regeneruje. Co więcej, jest w stu procentach rozkładalny. Warto więc zamienić plastikowe produkty na ich zamienniki z bambusa!

Produkty z bambusa (sztućce, kubki, patyczki higieniczne, szczotki do szorowania i inne)

Wybieraj ekologiczne marki

Kolejnym sposobem, aby zatroszczyć się o planetę, jest wybieranie zakupów od firm, które mają dobrą reputację i kładą priorytet na dbanie o środowisko. Young Living jest doskonałym przykładem wykraczania poza standardy i bycia liderem na rynku. Nasz globalny program zgodności ma za zadanie zagwarantować, że produkty YL przyczyniają się do dobra planety, czego przykładem są akcje zalesiania i programy recyklingu. Oferujemy również szeroką gamę wegańskich produktów naturalnego pochodzenia — od olejków eterycznych i ich kompozycji po produkty do sprzątania. Wszystkie z nich można znaleźć tutaj.

Produkty Thieves ułożone w koszyku

Zaakceptuj niedoskonałość

Przejście na bardziej ekologiczny styl życia wymaga czasu i cierpliwości. Nie czuj wyrzutów sumienia, jeśli nie wszystko wychodzi Ci perfekcyjnie. My w Young Living akceptujemy niedoskonałości i błędy — na tym polega bycie człowiekiem! Najważniejsze jest to, że starasz się dokonywać lepszych wyborów, podążasz we właściwym kierunku i inspirujesz innych do przyłączenia się do Ciebie.

Polub ten wpis i podziel się własnymi wskazówkami na temat ekologicznego stylu życia!

Udostępnij

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Ta strona korzysta z Akismet, aby zmniejszyć ilość spamu. Dowiedz się, w jaki sposób przetwarzane są twoje dane.

* Informujemy, że wszystkie komentarze są moderowane i nie pojawiają się na stronie automatycznie. Dodatkowo, niektóre posty mogą zostać edytowane lub usunięte, aby zachować zgodność z zasadami i procedurami Young Living oraz ustaleniami prawnymi.