Fördelarna med att vara medlem i Young Living

Det är vårt 25-årsjubileum! För att fira detta så vill vi dela med oss av 25 anledningar till att gå med i Young Living. Oavsett om du lockas av våra kvalitetsstandarder utan motstycke eller chansen att starta en hållbar verksamhet så finns det en massa anledningar till att bli en del av YL-familjen! Här hittar du all fakta du kan tänkas vilja veta, från den nyskapande vetenskapen bakom vårt arbete till vår stiftelses internationella välgörenhetsarbete. Börja från början eller från det stycke som verkar mest intressant för dig – oavsett var du börjar kommer du att älska Young Living när du har läst klart!
Behöver du ännu en anledning till att gå med i Young Living? Vad sägs om det här: YL kan verkligen festa! Se filmen från vår 25-årsfest som Mary Young var värd för och ta plats i YL-historien!

Young Livings historia och arbete

Young Living är det första nätverksföretaget inom eteriska oljor. I 25 år har vi inspirerat till välbefinnande, målmedvetenhet och överflöd genom att destillera naturens främsta gåva till eteriska oljor av högsta kvalitet. Som branschens ledare har vi satt ribban för kvalitet med våra kvalitetsstandarder Seed to Seal®. Dessa riktlinjer hjälper Young Living att skydda planeten och erbjuda rena och äkta produkter som våra medlemmar med trygghet kan använda och förmedla till vänner och familj.

1. Företaget grundades 1994 och vi har varit ledande inom eteriska oljor och nätverksmarknadsföring i 25 år. Upptäck vilka vi är.

1989 sådde Young Livings grundare D. Gary Young sina första lavendelfrön på 1000 kvadratmeter. Fem år senare flyttade Gary och Mary Young sitt företag, Young Living Essential Oils, till Riverton, Utah och sedan till det permanenta hemmet i Lehi, Utah. Efterfrågan ökade för eteriska oljor av hög kvalitet och Young Living designade och byggde den största, mest tekniskt avancerade destilleringsanläggningen för eteriska oljor i Nordamerika och har för närvarande många egna gårdar och samarbetsgårdar runt om i världen. Företaget har sedan dess utvecklats till att bli världsledande inom eteriska oljor och välbefinnande.

2. 26 globala kontor och upplevelsecenter och flera distributionscentraler som skickar till mer än 150 länder

Vi har kontor på fem kontinenter och gårdar på varje kontinent förutom Antarktis.

3. Mer än 600 livsförändrande produkter

Mer än 270 eteriska oljor och oljeblandningar som framställs med våra kvalitetsstandarder Seed to Seal
60+ Savvy Minerals-sminkprodukter som ger dig skönhet utan kompromisser
Produktsortiment för hygien, välbefinnande, barn, spädbarn och män
Thieves-hushållsprodukter som förvandlar ditt hem till en oas för välbefinnande

4. Mer än 1 miljard USD i försäljning per år sedan 2015 och det har fortsatt öka till mer än 1,5 miljarder USD sedan 2017

Mer än 1 miljon nya medlemmar 2018 och totalt 6 miljoner medlemmar i hela världen

5. 23 egna gårdar och samarbetsgårdar

Gården Bella Vista är det senaste tillskottet i Young Living-familjen. Gården är belägen i Reggio Calabria, Italien, och producerar eterisk bergamottolja.
Vida de Seville Distillery i Spanien och Labbeemint Partner Distillery i Washington blev nya samarbetsgårdar hos Young Living 2018. Vida de Seville framställer de eteriska oljorna cistros, rökelse och myrra; Labbeemint förser Young Living med pepparmynta och grönmynta.
Young Living har egna gårdar och samarbetsgårdar i hela världen, bland annat i Kanada, Ecuador, Oman, Filippinerna, Taiwan, Australien, Frankrike, Spanien, Italien, Bulgarien, Kroatien och Sydafrika. Vi planerar att öppna minst fem nya YL-gårdar eller samarbetsgårdar varje år fram tills 2024.

6. 3 300+ anställda globalt sett som engagerar sig i Young Livings uppdrag, vision och värderingar

Vi har en rättfram vision: att förmedla Young Livings eteriska oljor till alla människor i hela världen. Kombinera vår vision med vårt uppdrag, vårt mål och våra värderingar som våra medlemmar och anställda delar – kvalitet, hållbarhet och integritet – så får man ett företag som leder en global wellnessrevolution.
Young Living röstades nyligen fram till det bästa företaget att jobba för i Utah och har prisbelönta media-, design- och kommunikationsavdelningar. Vi har också prisbelönta Percheronhästar på Young Living Lavender Farm and Distillery i Mona, Utah.

Fördelarna med att vara medlem i Young Living

Som medlem i Young Living är du på väg mot en ny livsstil med möjligheten att tjäna gratisprodukter, få friheten att förvandla din ekonomiska framtid och möjligheten att förmedla livsförändrande produkter till familjer i hela världen. Kasta dig in och dra nytta av nätverksmöjligheter, exklusiva, praktiska upplevelser och bli del av en stark gemenskap.

Young Livings kompensationsplan

7. Mer än 89 procent av våra medlemmar världen runt går med för att köpa produkter och behöver inte utveckla en YL-verksamhet.

Hos Young Living ligger fokus på människor och produkter, inte på vinsten. "Jag vill att alla ska fokusera på att bry sig om människor i stället för pengar." - Young Livings grundare D. Gary Young.

8. Inga uppstartskostnader eller krav på att ha produkter på lager

Våra Premium-startkit är ett enkelt och lönsamt sätt att påbörja din framgångsresa!

9. Young Living har en av branschens mest generösa kompensationsplan. Läs vår senaste inkomstredovisning för att se statistik om din inkomstpotential.

10. Provisionsutbetalningar utgör nästan 50 procent av all PV-provisionsberättigande försäljning!

Vi betalade ut ungefär 800 miljoner dollar i provision till våra medlemmar runt om i världen under 2018.

Högkvalitativa eteriska oljor

Hos Young Living hyllar vi harmonin mellan natur, kropp och själ och detta återspeglas i allt vi tillverkar. Våra eteriska oljor framställs med olika tekniker såsom ångdestillering, kallpressning eller hartstappning och är koncentrerade växtextrakter fulla med växternas egenskaper. När du håller i en flaska eterisk olja från Young Living håller du i naturens essens.

11. Våra kvalitetsstandarder Seed to Seal® är striktare än motsvarande standarder hos våra konkurrenter och andra återförsäljare.

Våra inköpsstandarder guidar oss när vi anskaffar eteriska oljor från våra globala gårdar, samarbetspartners och Seed to Seal-certifierade leverantörer för att säkerställa att produkterna håller högsta kvalitet.

Våra vetenskapsstandarder är grunden för utformningen och testningen av våra eteriska oljor och alla andra produkter så att vi kan leverera rena, verkningsfulla eteriska oljor och produkter för välbefinnande som uppfyller våra strikta kvalitetsstandarder.

Vår kvalitetssäkring säkerställer att alla steg i produktionsprocessen följer lokala och internationella lagar samtidigt som vi skyddar växtarter runt om i världen.


12. D. Gary Young Research Institute är dedikerat till Gary Youngs vision och strävan efter förbättring och nyskapande.

D. Gary Young Research Institute är beläget på andra våningen på vårt globala huvudkontor. Det nya laboratoriet ger besökarna chansen att lära sig mer om vetenskapen bakom våra kvalitetsstandarder Seed to Seal® och uppleva forskningsinstitutets arbete med att upptäcka nya tekniker, nya användningssätt och nya produkter.

Utbildning om eteriska oljor

Med allt från böcker och broschyrer till produktkataloger och digitala resurser ger vi medlemmarna de verktygen de behöver för att utbilda sig själva och andra om eteriska oljor. Medlemmar och YL-fans kan följa Young Living på Instagram, Facebook och Twitter eller läsa Young Livings blogg för att lära sig mer om eteriska oljor.

13. Gratis verktyg att ladda ned från Young Living Central och det virtuella kontoret såsom produktpresentationer, bilder och andra resurser som bland annat broschyren om YL-livsstilen där du kan läsa om användningstips och information om alla produktsortiment

Vår utbildningssida på Facebook innehåller Facebook Live-evenemang, dagliga tips och information om våra produkter för välbefinnande och en stöttande gemenskap online för YL-medlemmar och fans. Vi har också en Facebookgrupp med onlineklasser på olika teman med allt från Premium-startkit till Thieves-städprodukter.
På det virtuella kontoret har du YL-nyheter, erbjudanden, beställningshistorik, rankningskvalificering och organisationsinformation nära till hands.
Vi har många evenemang varje år där du kan få ny kunskap och träffa andra Young Living-medlemmar såsom på utbildningsevenemang, de årliga evenemangen European och International Grand Conventions, gårdsupplevelser, belöningsresor och Young Living Day som sker fyra gånger per år i ditt område.

Essential Rewards

Essential Rewards (ER) är ett program som gör det möjligt för oss att ge något tillbaka till våra medlemmar. När våra medlemmar går med i prenumerationsprogrammet ER får de automatiska leveranser varje månad, poäng som kan lösas in mot favoritprodukter, rabatterad frakt, lojalitetsgåvor för beställningar i följd och mycket mer.

14. Essential Rewards-programmet levererar medlemmarnas favoritprodukter direkt till dörren varje månad.

YL-medlemmarna får sina specifika beställningar levererade månatligen. Det här lojalitetsprogrammet, som endast är tillgängligt för medlemmar, erbjuder massvis med förmåner.

15. YL:s månatliga PV-erbjudande ger dig gratisprodukter varje månad med din kvalificerande beställning som är eftertraktade och ibland även exklusiva.

16. Vårt Essential Rewards-program belönar dig också för din lojalitet! Om du lägger kvalificerande beställningar i 3, 6, 9 och 12 månader i följd är du berättigad till särskilda lojalitetsgåvor – däribland vår exklusiva blandning Loyalty!

D. Gary Young, Young Living Foundation

Stiftelsen D. Gary Young, Young Living Foundation arbetar för att stärka människor så att de kan nå sina mål och utmana begränsningar genom att erbjuda möjligheter till välbefinnande och utbildning till behövande samhällen. Vi ser framför oss en värld där barn får de resurser och möjligheter de behöver för att bli självsäkra, oberoende ledare som kan ta kontroll över sin hälsa, försörja sin familj och ha en positiv inverkan på sitt samhälle.

17. Driven av ett syfte i 10 år med D. Gary Young, Young Living Foundation som grundades 2009

Stiftelsen började hjälpa människor 2009 då Young Livings grundare D. Gary Youngs passion och vision ledde honom till att bygga skolan Young Living Academy i Ecuador – det första av stiftelsens många hundra projekt. Den första gruppen studenter började gymnasiet för fyra år sedan. Sedan dess har vi firat fyra avgångsklasser!

18. 100 procent av alla donationer går oavkortat till stiftelsens projekt. Young Living betalar alla administrativa kostnader.

19. Mer än 170 välgörenhetsorganisationer och fler än 250 000 människor har fått hjälp av stiftelsen och vi har åtagit oss att femdubbla detta före 2024.

20. Under International Grand Convention 2018 samlade stiftelsen in mer än 1 miljon dollar till Hope for Justice för att utrota modernt slaveri i Kambodja, Etiopien och Uganda. Se den här filmen för att se vad vi arbetade med 2018.

Stiftelsen firade nyligen ettårsjubileet av Healing Faith Uganda Malaria Center och avslutade bygget av bostäderna i byn Yarsa samt skolan YL Academy i Nepal.
Andra samarbetspartners och projekt är bland annat Sole Hope, Healing Faith Uganda, Young Living Academy Ecuador och Rebuild Nepal samt att vi ger bistånd vid naturkatastrofer. Klicka här för att se exakt hur många människor som har fått hjälp av stiftelsen.

Young Livings åtagande 5×5

Young Living har lett den moderna tidens eteriska oljerörelse i 25 år och ännu är vi inte färdiga. År 2019 påbörjade vi ett program utan motstycke med världsförändrande mål: åtagandet 5×5. Åtagandet kommer att omdefiniera vårt branschledarskap och öka Young Livings positiva inverkan på jorden, samhällen och familjer runt om i världen.

21. Young Living arbetar mot att uppnå noll avfall 2024.

22. 6 miljoner globala medlemmar med ett åtagande om att nå ytterligare 5 miljoner familjer före 2024

Young Living är verkligen ett internationellt företag. Vi levererar till mer än 150 länder!
Av de miljontals medlemmar som använder Young Living är 89,5 % prioriterade kunder; Young Living-medlemmar som aldrig har värvat någon men som köper produkter och åtnjuter medlemsförmåner.

23. Fem nya gårdar per år tills 2024

Lär dig mer om gården och destilleriet Happy Pili i Bicolregionen i Filippinerna på vår podd Drop of Inspiration! Gården och destilleriet Happy Pili är en av våra senaste samarbetsgårdar som producerar hållbar eterisk elemiolja av hög kvalitet.

24. 5 miljoner fler människor som får hjälp av D. Gary Young, Young Living Foundation

25. Fem eller fler nya marknader öppnas varje år

I början av 2019 öppnade Young Living ett kontor och upplevelsecenter i Bogota, Colombia och vi planerar att öppna minst sex till innan årets slut.
Den bästa anledningen till att bli medlem i Young Living? Våra oljor är renast i hela branschen. Nu är det dags för dig att upptäcka Young Living och skapa en lista med dina egna 25 anledningar, eller fler, att älska YL!