Światłoczułe olejki eteryczne: porady dotyczące bezpieczeństwa latem

5 05/06/2019 - OLEJKI ETERYCZNE, Standardy i bezpieczeństwo

Letni klimat zbliża się niczym fala gorąca i każdy z nas myśli już o miłych chwilach spędzanych na słońcu. Przed tobą pierwszy dzień nad basenem: najpierw smarowanie kremem z filtrem, potem przydział zabawek do pływania, a następnie wystarczy mieć tylko oko na najmłodszych i wypoczywać na swoim ulubionym leżaku. W tym letnim podnieceniu i dobrej zabawie, nie wolno ci jednak zapomnieć o bezpiecznym stosowaniu swoich ulubionych olejków. Zanim spakujesz niezbędne produkty wraz z książką na wakacje, przeczytaj na temat światłoczułych olejków eterycznych, aby mieć pewność, że żadne z nich nie wywołują nadwrażliwości skóry na słońce.

Co sprawia, że dany olejek eteryczny jest światłoczuły?

Słynące ze swoich świeżych, letnich zapachów, olejki cytrusowe znajdują się wśród najpowszechniejszych olejków eterycznych wywołujących nadwrażliwość na promienie słoneczne. To dlatego, że zawarte w nich składniki — znane jako furanokumaryny — znacznie zwiększają wrażliwość skóry na promienie UV. Mimo że najbardziej światłoczułymi olejkami są te cytrusowe, również w innych olejkach można znaleźć składniki lub kompozycje składników, które dają ten sam efekt, co furanokumaryny. Oznacza to, że nie są bezpieczne do stosowania przy działaniu promieni słonecznych. Zawsze sprawdź etykietę produktu przed jego zastosowaniem, aby określić, czy jest światłoczuły.

Skąd mogę wiedzieć, że dany olejek wywołuje wrażliwość na promienie słoneczne?

Wszystkie olejki eteryczne Young Living, które wywołują nadwrażliwość na promienie UV posiadają odpowiednie oznaczenie. Lemon, Lime, Grapefruit, Orange, Bergamot, Tangerine, Peace & Calming, Stress Away, Citrus Fresh, Gentle Baby oraz Joy to niektóre z popularnych olejków Young Living, które należą do grupy światłoczułych, ale stosowanie innych olejków również może być ryzykowne w tej kwestii. Zawsze sprawdź etykietę produktu, aby zobaczyć, jakie ostrzeżenia się z nim wiążą.

Na jakiej podstawie Young Living decyduje o światłoczułości kompozycji olejków?

Oceniając ilość światłoczułego olejku wchodzącego w skład danej kompozycji, Young Living może zadecydować, czy kompozycja ta jest bezpieczna do stosowania na słońcu.

Jaki jest najlepszy sposób, aby zminimalizować ryzyko niepożądanej reakcji?

Staraj się stosować olejki światłoczułe wieczorem

Używanie światłoczułych olejków po zachodzie słońca pomaga zmniejszyć związane z nimi ryzyko. Dodaj wybrane olejki do swojej wieczornej pielęgnacji skóry, np. do żelu do mycia ciała i balsamu, do kąpieli przed pójściem do łóżka czy też do odprężającego masażu stóp, szyi lub pleców.

Zakryj miejsca, na które nanosisz olejek

Blokowanie promieni UV poprzez zakrycie skóry także może pomóc zmniejszyć ryzyko reakcji. Zastosuj olejek na plecy, dolną część klatki piersiowej lub skronie i załóż koszulkę oraz czapkę lub kapelusz. Upewnij się, że każde miejsce, na które zastosowałeś olejek jest przykryte grubym materiałem.

Postępuj zgodnie z instrukcją na etykiecie

Najlepszym sposobem, aby uniknąć niepożądanej reakcji skórnej, jest przestrzeganie instrukcji zawartych na etykiecie produktu. Większość nierozcieńczonych olejków światłoczułych wymaga 12 godzin przed kontaktem skóry ze słońcem, jednak w niektórych przypadkach jest to aż 48 godzin. Pamiętaj, że to, jakiej ilości olejku używasz oraz czy jest on rozcieńczony, wpływa na skoncentrowanie składników światłoczułych. Nie zapominaj również, że krem z filtrem pomoże ci zachować bezpieczeństwo na słońcu, nawet po zalecanym czasie oczekiwania.

Co mam zrobić, jeśli wystąpi reakcja skórna?Olejek eteryczny Lemon

Jeśli zaobserwowałeś reakcję u siebie lub kogoś z twojego otoczenia, należy natychmiast zaprzestać ekspozycji na promienie UV i postępować według poniższych instrukcji:

Przy reakcji skórnej:

  • Natychmiast przemyj skórę zimną wodą z mydłem. Spłucz dokładnie wodą.
  • Nanieś na skórę olej roślinny, aby rozcieńczyć olejek eteryczny.

Przy działaniu niepożądanym na oczy:

  • Przemyj otwarte oko przez kilka minut pod bieżącą wodą.
  • Nanieś olej roślinny za pomocą sterylnej szmatki dookoła oka, aby rozcieńczyć nadmiar olejku eterycznego.
  • Zawsze zasięgnij porady lekarza, jeśli odczuwasz ból lub reakcja obejmuje znaczną część ciała.

Kochamy olejki eteryczne i wiemy, że ty również. Właśnie dlatego pragniemy dostarczyć ci podstawowych informacji, aby pomóc w zrozumieniu ich właściwego stosowania. Aby jak najlepiej zadbać o siebie i swoją rodzinę, zawsze czytaj i przestrzegaj instrukcji zawartych na etykiecie. Mamy świetną wiadomość: istnieje wiele olejków eterycznych, które nie posiadają składników światłoczułych, dlatego bez problemu możesz zabrać je na wakacyjne przygody. To doskonała okazja, aby wypróbować czegoś innego i znaleźć nowego ulubieńca!

A jakie są twoje ulubione sposoby na używanie olejków eterycznych latem?

Podziel się w komentarzu!

Udostępnij

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Ta strona korzysta z Akismet, aby zmniejszyć ilość spamu. Dowiedz się, w jaki sposób przetwarzane są twoje dane.

* Informujemy, że wszystkie komentarze są moderowane i nie pojawiają się na stronie automatycznie. Dodatkowo, niektóre posty mogą zostać edytowane lub usunięte, aby zachować zgodność z zasadami i procedurami Young Living oraz ustaleniami prawnymi.